محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI

محاسبه گر شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی یا شاخص کوتله یا بی‌ام‌آی (به انگلیسی: BMI، مخفف body mass index) سنجشی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه گیری نمی‌کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن فرد با توجه به قدش تخمین زده شود.  محاسبه گر ارائه شده شاخص توده بدنی شما (BMI) را تعیین می کند.

هنگامی که با استفاده از این محاسبه گر شاخص توده بدنی  خود را محاسبه می کنید،  لازم است که به یاد داشته باشید که به طور کلی BMI یک شاخص منطقی قابل اعتماد از ترکیب چربی بدن برای عموم مردم است، با این حال آن گاهی اوقات می تواند برای کسی که ترکیب بدن او متفاوت است گمراه کننده باشد. از آنجا که BMI تنها از قد و وزن داده شده تعیین می گردد، اساسا نشانه ای است از اینکه آیا وزن شما به طیف وزنی سالم تعلق دارد یا خیر. با این حال، از آنجا که هیچ اندازه گیری واقعی ای برای محاسبه چربی بدن ساخته نشده است با تعیین BMI، اگر شاخص توده بدنی  شما بالاتر از 25 شود در دسته "اضافه وزن" و یا "چاق" طبقه بندی خواهید شد با این پیش فرض که وزن اضافی بدن به جای عضلات  از چربی تشکیل شده است.


برای مثال، یک ورزشکار مرد عضلانی با بلندی قد 180 سانتی متر و وزن 82 کیلوگرم وبا چربی بدنی بسیارکم در دسته اضافه وزن قرار خواهد گرفت. در واقع بسیاری از ورزشکاران حرفه ای با توجه به نوع کلی توده بدنی خود در طبقه بندی "اضافه وزن"  قرار می گیرند. با این حال هیچ مشکلی با روش محاسبه شاخص توده بدنی  وجود ندارد، چرا که طبقه بندی BMI به سادگی برای فرم بدنی اکثریت انسان ها در نظر گرفته شده است که معمولاً عضلات بخش عمده توده بدنی آنها را تشکیل نمی دهد.

مطمئن باشید، اگر شما لاغر و عضلانی هستید و این محاسبه گر شما را در محدوده اضافه وزن یا چاقی نشان می دهد، هیچ چیز نگران کننده ای در این مورد وجود ندارد. از سوی دیگر، اگر شما لاغر و عضلانی نیستید و این محاسبه گر شاخص توده بدنی  به شما می گوید که اضافه وزن دارید، پس آگاه باشید که شما به احتمال زیاد و بدون هیچ تردیدی مبتلا به اضافه وزن هستید.

دسته بندی برای BMI، که توسط سازمان بهداشت جهانی مشخص شده، در جدول زیر نشان داده شده است.

شاخص توده بدنی  دسته بندی
کمتر از 18/5 کسر وزن
مابین 18/5 تا 25 نرمال
بیشتر از 25 اضافه وزن
بیشتر از 30 چاق

 

معادلات

معادلات زیر توسط محاسبه گر بالا برای تعیین  شاخص توده بدنی استفاده شده است:

Metric: BMI = W(KG )/ (HM x HM)
Imperial: BMI = (WP x 703) / (HI x HI)

BMI = Body Mass Index شاخص توده بدنی

H(M) = Height in Metres قد برحسب متر
H(I) = Height in Inches  قد برحسب اینچ
W(KG) = Weight in Kilograms  وزن برحسب کیلوگرم
W(P) = Weight in Pounds  وزن برحسب پوند