مقایسه کالری مصرفی خالص و ناخالص

 آیا می دانید چه تفاوتی بین کالری مصرفی ناخالص و کالری مصرفی خالص است؟ حساب کردن مقدار کالری سوزانده شده در یک فعالیت ورزشی یا انجام هرگونه فعالیت فیزیکی یک تکنیک موثر برای مدیریت وزن است (به خصوص اگر با حساب کردن کالری دریافتی روزانه همراه شود). اما اگر شما ندانید که کالری سوزانده شده شما خالص و یا ناخالص است، یا اینکه به طور کلی چه تفاوتی با یکدیگر دارند، ممکن است به نتیجه ای که انتظار دارید نرسید.

محاسبه گرهای رایج کالری سوزانده شده، از جمله آنهایی که در دستگاه های تردمیل، اسکی های فضایی، دوچرخه های ثابت و غیره مقدار کالری مصرفی ناخالص را محاسبه می کنند. اما محاسبه گرهایی هم موجودند که کالری مصرفی خالص را حساب می کنند. حال هر نوع تخمینی که محاسبه گر شما ارائه می کند، خالص یا ناخالص، این مهم است که شما بدانید که کالری محاسبه شده از چه نوعی است و چه معنایی دارد تا بتوانید میان کالری دریافتی و مصرفی خود تعادل برقرار کنید.

کالری مصرفی ناخالص

کالری مصرفی خام یا ناخالص مقدار کل کالری ای است که شما در طول یک فعالیت می سوزانید. این مقدار شامل کالری ای است که بدن شما برای انجام آن فعالیت خاص نیاز دارد به اضافه کالری ای که صرف هضم غذا و زنده نگاه داشتن بافت ها و ارگان های حیاتی بدن می شود. آن مقدار کالری ای که علاوه بر کالری مورد نیاز برای آن فعالیت خاص مصرف می شود، به عنوان نرخ سوخت و ساز زمان استراحت (RMR) شناخته می شود و کالری ای است که در هر صورت مصرف می شد حتی اگر شما بر روی یک کاناپه دراز کشیده بودید و هیچ فعالیت خاصی انجام نمی دادید. می توانید از محاسبه گر تبدیل کالری مصرفی خالص و ناخالص ما برای محاسبه میزان کالری مصرفی بدن خود در زمان استراحت استفاده کنید.

کالری مصرفی خالص

حالا که می دانید کالری مصرفی ناخالص چیست، کالری مصرفی خالص به راحتی قابل درک است. کالری مصرفی خالص، برای هر نوع فعالیتی، تنها و تنها مقدار کالری است که بدن می سوزاند تا آن فعالیت خاص را انجام دهد و نه بیشتر. دقیقاً مخالف کالری مصرفی خام، کالری مصرفی خالص شامل کالری RMR نمی شود.

یک اشتباه رایج در مورد کالری مصرفی خالص و ناخالص

حال که مفهوم کالری مصرفی خالص و کالری مصرفی ناخالص را فهمیدید، باید بتوانید از یکی از رایج ترین اشتباهاتی که مردم در محاسبه کالری مصرفی خود مرتکب می شوند اجتناب کنید. اشتباهی که در سناریو زیر شرح داده شده است:

بیایید فرض کنیم که شما تصمیم گرفته اید توسط یک برنامه کاهش وزن، 5 کیلو از وزن بدن خود را طی 20 هفته کم کنید (طبق این برنامه شما در هر جهار هفته باید حدود یک کیلو از وزن خود را کم کنید). قبل از شروع این برنامه ی کاهش وزن، شما هیچ فعالیت ورزشی منظمی انجام نداشته و هیچ وزنی اضافه یا کم نکرده اید، بنابراین همان مقدار کالری روزانه ای که دریافت می کردید را می سوزانده اید. به جای تغییر در رژیم غذایی خود برای کاهش وزن، تصمیم می گیرید در حالی که به همان مقدار سابق کالری دریافت می کنید، کالری بیشتری را از طریق یک فعالیت ورزشی منظم روزانه بسوزانید. از آنجاییکه هر کیلو چربی حدوداً معادل 9000 کالری دارد، شما تصمیم می گیرید تا هر روز بر روی تردمیل بدوید تا 320 کالری بر اساس محاسبه گر کالری تردمیل بسوزانید. به این صورت شما انتظار دارید تا در هر چهار هفته حدود یک کیلو از چربی های بدن خود کم کنید (28*320=8960 Calorie)، اما اشتباه می کنید.

اشتباه شما که یک اشتباه رایج هم هست اینجاست که، محاسبه کننده کالری مصرفی نصب شده بر روی تردمیل معمولا کالری مصرفی ناخالص را نشان می دهد. اگر شما بر روی یک تردمیل می دوید (از نوعی که کالری مصرفی ناخالص را نشان می دهد) که به شما می گوید 320 کالری سوزانده اید، این مقدار اشتباه نیست، شما در واقع 320 کالری سوزانده اید اما درصد قابل توجهی از آن به کالری RMR اختصاص دارد. این مقدار کالری، کالری نیست که شما بتوانید در محاسبات خود برای کاهش وزن در نظر بگیرید چرا که در هر صورت مصرف می شد حتی اگر شما به جای ورزش کردن بر روی کاناپه منزل خود لم داده بودید. شما برای رسیدن به هدف خود در برنامه کاهش وزن نیاز دارید تا کالری خالص مصرف شده بر روی تردمیل را محاسبه کرده و در نظر بگیرید.

برای مثال، بیایید فرض کنیم شما یک زن 30 ساله هستید با وزن 57 کیلوگرم و قد 165 سانتی متر. با استفاده از این داده ها میزان کالری RMR شما حدودا 1500 کالری در روز خواهد بود. بعد از 30 دقیقه دویدن بر روی تردمیل، با سرعت 10 کیلومتر در ساعت، یک محاسبه کننده کالری مصرفی تردمیل (از نوعی که کالری مصرفی ناخالص را محاسبه می کند) نشان خواهد داد که شما 320 کالری سوزانده اید. بنابراین، از آنجاییکه کالری RMR روزانه شما برابر با 1500 است، شما در 30 دقیقه ای که دویده اید در حدود 30 کالری RMR نیز سوزانده اید. در نتیجه، کالری مصرفی خالص شما برابر با 290=30-320 خواهد بود و شما باید این مقدار را در برنامه کاهش وزن خود در نظر بگیرید که در نهایت شما در پایان هر چهار هفته به جای یک کیلوگرم مورد انتظار حدود 880 گرم وزن کم خواهید کرد.