آیا می دانید متابولیسم چیست؟

آیا می دانید متابولیسم چیست؟

متابولیسم به تمام واکنش های شیمیایی که درون بدن ما رخ می دهد، اشاره دارد. به طور خاص تر به مجموع تمام تبدیلات انرژی همراه با هر واکنش شیمیایی در بدن متابولیسم می گویند. این است دلیل اینکه چرا متابولیسم معمولاً از سه جنبه : تناسب اندام، ورزش و کاهش وزن مورد بحث قرار گرفته است. زیرا متابولیسم در نهایت، تنظیم انرژی بدن تان یا به عبارت دیگر، کالریها را...

آخرین مطالب

هفت روش برای داشتن هفته ای فوق العاده

هفت روش برای داشتن هفته ای فوق العاده

پس از تعطیلات آخر هفته، صبح شنبه در حال آمدن است و از همین الان ترس از تمام کارهایی که باید انجام شوند، شما را فرا گرفته است؟ به جای...

هشت نکته برای غلبه بر چالش کاهش وزن

هشت نکته برای غلبه بر چالش کاهش وزن

تغییر سبک زندگی تان، یعنی چیزی که در نهایت کاهش وزن در گرو آن است، شاهکاری است که ساده به دست نمی آید. تمامی روزها، ماه ها و سال هایی...

آیا بیش از حد سریع غذا می خورید؟

آیا بیش از حد سریع غذا می خورید؟

تا به حال شده است که پس از غذا خوردن ببینید که دیگران تازه نصف غذای خود را خورده اند؟ اگر پاسخ مثبت است پس شما بیش از حد، سریع...

تنظیم سیکل قاعدگی با ورزش منظم

 سلامت نیوز: یک دانشجوی دکترای تغذیه، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO تشریح کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، نازلی نمازی دانشجوی دکترای تغذیه درباره تغذیه در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO اظهار داشت: سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون ریز است.

 

نازایی از شایع‌ترین علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

به گفته وی این بیماری شایع‌ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌گذاری محسوب می‌شود. از علائم PCO می‌توان به اختلالات قاعدگی، پرمویی، آکنه، ریزش مو و نازایی اشاره کرد.

این دانشجوی دکترای تغذیه بیان داشت: علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اما از آنجایی که درصد بالایی از افراد مبتلا به PCO چاق هستند، ممکن است چاقی در بروز آن موثر باشد.

نمازی افزود: شواهد اخیر نشان می‌دهد که سندرم تخمدان پلی کیستیک با مقاومت به انسولین (عدم وجود کارآیی با وجود ترشح کافی انسولین و یا بیش از میزان مورد نیاز) و افزایش جبرانی سطح انسولین خون همراه است. چاقی، به تنهایی مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد.

تنظیم سیکل قاعدگی با ورزش منظم

وی اضافه کرد: بنابراین بیماران با اضافه وزن و چاقی، با مشکلات بیشتری مواجه هستند. کاهش وزن در این بیماران، بسیار کمک کننده است. کاهش وزن (حتّی در حدود 10 درصد)، کاهش توده چربی بدن و افزایش فعالیت ورزشی منظم، سبب بازگشت چرخه قاعدگی می‌شود.

این دانشجوی دکترای تغذیه ادامه داد: در بیماران با وزن طبیعی یا لاغر نیز، جایگزینی قندهای ساده (قند، شکر، شیرینی‌جات) با کربوهیدرات‌های پیچیده (نان بخصوص نان‌های سبوسدار، برنج، سیب زمینی، میوه‌ها و سبزی‌ها)، افزایش فعّالیّت بدنی و تغییر شیوه زندگی می‌تواند سبب کاهش مقاومت به انسولین شود.

نمازی گفت: با وجود اینکه کربوهیدرات‌های پیچیده بهتر از قندهای ساده هستند اما نباید در مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده هم زیاده روی کرد.

سلامت نیوزتنظیم سیکل قاعدگی با ورزش منظم